ניתוח פלסטי להצמדת אוזניים

במידה ואוזניך או אוזני ילדיך בולטות או מעוותות מסיבה זו או אחרת, ניתוח קוסמטי עשוי להיות אופציה טובה עבורכם.

הניתוח שנקרא 'אוטופלסטי' ('otoplasty') לפי המונח הרפואי, נפוץ מאוד בקרב ילדים בגילאים 4 עד 14. אף על פי כן, לעולם לא מאוחר מידי לבצע שינויים קוסמטים בגופנו ומבוגרים עוברים את הניתוח גם כן. ניתוח אוטופלסטי יכול לתקן עיוותים כמו אוזניים בולטות, תנוכי אוזניים גדולים באופן חריג, אוזן גדועה (בה הקצה נוטה להתקפל כלפי מטה), ואוזן קונכיה ('shell ear') – מצב שבו תכונות מסוימות של אוזן נורמלית חסרות באוזניי המטופל.

ניתוח פלסטי הצמדת אוזניים

החלטה על ניתוח אוזניים

השלב הראשון הוא כמובן להתייעץ עם מנתח פלסטי מומחה. בפגישתכם הראשונה, ספרו למנתח על מטרתכם וההיסטוריה הרפואית שלכם. שאלו על הסיכונים הכרוכים, היתרונות, מחירים, תהליך ריפוי ואם ציפיותכם תואמות לתוצאות ריאליות.

כמו כן, התייעצו עם חברת ביטוח הבריאות שלכם. כך תוכלו לברר מה הביטוח מכסה, אם בכלל, טרם הניתוח.

כיצד מתבצע ניתוח פלסטי באוזניים

ישנן מספר דרכים לעיצוב צורת האוזן מחדש. דרך אחת כרוכה בחיתוך סחוס, שהוא למעשה המרכיב המבני העיקרי של האוזן. דרך נוספת היא לקפל ולתפור את הסחוס למקום במקום לחתוך ולהסיר.

בכל מקרה, קורב לודאי שהמנתח הפלסטי שלך יתחיל את ההליך על ידי ביצוע חתך זעיר בחלק האחורי של האוזן. החיתוך יאפשר גישה לסחוס עבור ההליך ההכרחי. לאחר שהניתוח הושלם, המנתח יאטום את החתך בעזרת תפרים.

למה לצפות ואיך להכין את עצמך לניתוח פלסטי באוזניים

הניתוח בדרך כלל אורך כשעתיים עד שלוש שעות, תלוי ברמת המורכבות של כל מקרה אינדבידואלי. אם כי הממוצע הוא כשלוש שעות, הניתוך עשוי לארוך יותר מכך במידה והוא תובעני מאוד. שאלו את המנתח הפלסטי אם מצבכם ייחודי וכמה זמן יארך הניתוח לדעתו.

למה לצפות ואיך להכין את עצמך לניתוח אוזניים

אם הנך מבוגר, סביר להניח שהמנתח ישתמש בהרדמה מקומית ותרופות הרגעה. ילדים לעומת זאת יטופלו בהרדמה כללית על מנת להבטיח שלא יזוזו במהלך הניתוח, בנוסף למניעת חרדות כמובן.

על אנשים שעוברים הרדמה כללית נאסר לאכול או לשתות אחרי חצות בלילה שלפני הניתוח ובטח שלא בבוקר יום הניתוח, כשמומלץ שהארוחה האחרונה ביום שלפני תהיה קלה.

רוב ניתוחי האוטופלסטיקה נעשים במרפאת המנתח או מתקן אשפוז חיצוני. ביום הניתוח, מומלץ ללבוש בגדים נוחים ורופפים. הימנעו מלבישת חולצה עם צווארון. כמו כן, מומלץ ללבוש חולצה מכופתרת כך שלא תאלצו להסיר או ללבוש אותה מעל ראשכם.

אם אתם מבוגרים, הניתוח יושלם בתוך כמה שעות ותשתחררו לביתכם כבר באותו יום. תכננו הסעה חזרה הביתה וודאו שאינכם נשארים לבדכם בלילה הראשון לכל מקרה. במקרה וההליך בוצע על ילד, יתכן והרופא יעדיף שהילד יתאשפז ללילה אחד. כמו כן, מבוגרים שעברו הליך ניתוח אוזניים מורכב עשויים להתאשפז ללילה, תלוי בחוות דעתו של הרופא.

תהליך ההחלמה מניתוח אוזניים קוסמטי

מומלץ לתכנן שהייה בבית עד שבוע לאחר הניתוח. הראש והאוזניים יעברו חבישה וחשוב מאוד להישמע להוראות הרופא על דרכי הטיפול בחבישה כדי להבטיח תהליך ריפוי חלק.

המנתח יסביר לכם כמה זמן תצטרכו להסתובב עם ראש חבוש וכיצד להתמודד עם החבישה בשינה. את החבישה סביר להניח שתצטרכו לפחות לשלושה ימים. כשתסירו את התחבושות, המנתח בדרך כלל יספק לכם סרט הלבשה אלסטי לראש. יתכן שהוא, או היא, ימליצו על לבישת הסרט למשך שבועיים עד שלושה להבטיח תהליך החלמה תקין.

אם יהיו לכם תפרים שתצטרכו להסיר, המנתח בדרך כלל יעשה זאת כעבור שבוע מיום הניתוח.

צפו לצלקות שידעכו עם הזמן.

סיבוכים ותופעות לוואי בניתוח אוזניים קוסמטי

כמו בכל הליך כירורגי, כם ניתוח אוזניים עשוי לגרור סיבוכים ותופעות לוואי, אם כי התופעה לא שכיחה במיוחד. סיבוכים נדירים באוטופלסטיקה עשויים לכלול קרישי דם או זיהומים. סיבוכים הם נדירים ורוב המטופלים מרוצים מתוצאות הניתוח, אך כמו כל ניתוח כירורגי, יש לצפות לכאבים ונפיחויות שיעברו עם הזמן. בחלק מהמקרים, המנתח יסםק מרשם למשכך כאבים ותרופה אנטיביוטית כאמצעי מניעה.

במידה של התפתחות חום, דימום מוגזם ונפיחויות שלא עוברות, יש ליצור קשר עם הרופא המנתח באופן מיידי, כמו גם אם תחוו מכה כלשהי לאזור הניתוח.

המאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי עם מנתח פלסטי. לפרטים נוספים וקביעת פגישה, אנא צרו קשר דרך דף צור קשר באתרנו או בטלפון.

המשך גלישה נעימה, צוות אמ.די.קייר.

ניתוח פלסטי להצמדת אוזניים 4.25/5 (85.00%) 8 votes