מתיחת בטן

למה לעבור ניתוח מתיחת בטן?

כפיפות הבטן לא מעניקות לך את הבטן המתוח שאת רוצה? סובלת מעור עודף ורופף באזור הבטן שלא מגיב לשום דיאטה או פעילות גופנית? אולי זה הזמן לשקול ניתוח מתיחת בטן, או מה שמכונה "Tummy tuck", או במונח המקצועי,  'abdominoplasty'.

הניתוח למעשה משטח את הבטן על ידי הסרת שומנים ועודפי עור, במקביל להידוק השרירים בדופן הבטן.

מתיחה שונה מניתוח שאיבת שומן, למרות שניתן לשלב בין הניתוחים במידה ומומלץ על ידי הרופא המנתח. מדובר בניתוח רציני, כך שמומלץ שמי ששוקל לעבור את הניתוח ידע כמה עובדות אודותיו לפני ההחלטה.

מתיחת בטן

למי מומלץ ניתוח מתיחת בטן?

מתיחת בטן מומלצת לגברים ונשים במצב בריאותי תקין. נשים שעברו מספר הריונות עשויות למצוא את הליך המתיחה שימושי ביותר להידוק שרירי הבטן והסרת עודפי עור. הניתוח יכול להיות גם אופציה עבור גברים ונשים שסבלו בעבר מהשמנת יתר, הורידו במשקל וסובלים כעת מעור רופף סביב הבטן ו"כיסי שומן" למיניהם.

עבור מי הניתוח אינו מומלץ?

אם הינך אישה שמתכננת להיכנס להריון, אולי עדיף שתמתיני עם מתיחת הבטן עד שתסיימי עם הריונות. במהלך הניתוח, שרירי הבטן האנכיים מהודקים, והריונות עתידיים עשויים למתוח ולקרוע אותם.

אם הנכם מתכננים לרדת משקל רב, גם עבורכם הניתוח אינו מומלץ, לא כרגע בכל אופן. מתיחת בטן אמורה להיות האופציה האחרונה אחרי שניסיתם כל דבר אחר ואל לה להוות תחליף לדיאטה מאוזנת, פעילות גופנית וירידה במשקל.

כמו כן, רצוי לשקול את מראה הצלקות אחרי הניתוח. תלוי במקרה האינדבידואלי שלך, ניתן לדון עם הרופא על מיקום ואורך הצלקות לפני הניתוח.

איך להכין את עצמך לניתוח

השלב הראשון הוא כמובן למצוא את המנתח הפלסטי הטוב ביותר לדעתך ולהתייעץ עימו או עימה. בפגישת היעוץ, סביר להניח שתדונו במטרות, תיאום ציפיות והאופציות הבאות:

מתיחת בטן מלאה ('Complete abdominoplasty')

המנתח יבצע חתך לאורך הבטן מעצם ירך לעצם ירך ואז את קונטור העור, הרקמות והשרירים במידת הצורך. הניתוח כולל הזזת הטבור ויתכן שתזדקקו לצינוריות ניקוז (דם ונוזלים) מתחת לעור במשך כמה ימים לאחר הניתוח.

מתיחת בטן חלקית ('Partial or mini abdominoplasty')

מתיחה חלקית, או "מיני", לעיתים נעשית על אנשים שמוקדי שומן בגופם נמצאים מתחת לטבור. במהלך ההליך, סביר להניח שהמנתח לא ימקם מחדש את הטבור וההליך עשוי לארוך לא יותר מכמה שעות בודדות, תלוי במקרה הספציפי.

במידה והנכם מעשנים, הרופא ככל הנראה יבקש שתפסיקו לעשן לפחות שבועיים לפני הניתוח ועד שבועיים לאחריו. חשוב לציין שאין זה מספיק רק לצמצם את כמות העישון, עליכם להפסיק לחלוטין מאחר והעישון מגביר את הסיכוי לסיבוכים ומאט את תהליך הריפוי.

אל תנסו דיאטה דרסטית לפני הניתוח והקפידו לאכול ארוחות בריאות ומאוזנות. תזונה בריאה יכולה לסייע בתהליך הריפוי.

ספרו לרופא על כל תרופה שאתם צורכים, כולל מרשם, לא כולל מרשם, תרופות טבעיות מן הצומח, תוספי מזון או סמים משני תודעה. בדומה לעישון, סביר להניח שהמנתח ימליץ להפסיק עם לקיחת תרופות מסוימות זמן מה לפני ואחרי הניתוח.

איך להכין את הבית לפני הניתוח?

לפני הניתוח, מומלץ שתכינו גם את ביתכם בהתאם. אתם תזדקקו ל:

 • שקיות קרח.
 • בגדים משוחררים ונוחים שניתן ללבוש ולהסיר בקלות (המלצה: מכופתרים).
 • וזלין.
 • כיסא אמבטיה וראש מקלחת שניתן להסיר (ידני).

כמו כן, תזדקקו למישהו שיסיע אתכם אל המנתח והביתה ממנו. אם הנכם גרים לבד, רצוי מאוד לדאוג שמישהו ישאר איתכם בבית לפחות בימים הראשונים.

כיצד מתבצעת מתיחת הבטן?

הניתוח בדרך כלל לא אורך יותר מחמש שעות, אם כי עשוי לארוך יותר, תלוי במקרה. כמו כן, המטופל או המטופלת בדרך כלל משוחררים לביתם באותו היום אבל תמיד ייתכן מצב בו נדרשת לינת לילה במתקן אשפוז.

הניתוח מבוצע תחת הרדמה כללית.

סיבוכים אפשריים

כמו בכל הליך כירורגי, תהליך ההחלמה כולל נפיחות וכאבים. הרופא ירשום לכם מרשם לתרופות משככי כאבים וימליץ על דרכים להתמודד טוב יותר עם הכאב. הגוף עשוי לכאוב למשך כמה שבועות עד חודשים מיום הניתוח. כמו כן, ייתכן שתיתקלו בהרגשת תשישות, שטפי דם מקומיים ועייפות רוב הזמן.

כל ניתוח כולל סיכונים ברמה כזו או אחרת. למרות שהם נדירים מאוד, סיבוכים כוללים זיהום, דימום וקרישי דם. סבירות לסיבוכים עולה ככל שהמטופל סובל מבעיות בריאותיות קודמות, סכרת או בעיות לב, ריאות וכבד.

שוב, אם כי התרחיש נדיר ביותר, ייתכן ריפוי עצל שעשוי לגרור הצטלקות נוספת ואובדן עור. במידה ותהליך הריפוי לא מספק, ייתכן שתזדקקו לניתוח נוסף.

מתיחת בטן מותירה צלקות. למרות שהן נעלמות מהר יחסית, הן לא תעלמנה לחלוטין. המנתח הפלסטי שלכם עשוי להמליץ על קרמים ומשחות מסוימים לשימוש אחרי תהליך ההחלמה במטרה לעזור להעלים את הצלקות.

דרכים לטפל בעצמך אחרי הניתוח

בין אם עברתם מתיחת בטן מלאה או חלקית, האזור המנותח ייתפר ויעבור חבישה. חשוב מאוד למלא אחר הוראות המנתח לגבי אופן הטיפול בחבישה בימי ההחלמה. החבישה בדרך כלל נעשית על ידי תחבושת אלסטית שמטרתה לקדם ריפוי תקין של האזור המנותח, תוך מניעת תנועות קיצוניות שעשויות לפתוח את התפרים. המנתח בדרך כלל ממליץ על תנועות שיאפשרו שכיבה וישיבה נכונה לסיוע בהקלה על הכאב.

אחרי הניתוח, תאלצו להגביל משמעותית את הפעילות הגופנית למשך שישה שבועות לפחות. רוב המטופלים לוקחים כחודש חופש מהעבודה לאחר הניתוח עבור תהליך החלמה נאותה, אם כי כל מקרה שונה.

חזרה לשגרה

באופן כללי, רוב מנותחי מתיחת בטן מרוצים מאוד מהמראה החדש, אם כי חשוב לזכור שהחלמה מלאה לוקחת זמן והתוצאה הסופית יכולה להיראות רק אחרי כמה חודשים טובים. תמיד קיימת האפשרות שלא תרגישו עצמכם לגמרי למשך חודשים אחרי הניתוח. דיאטה מאוזנת והתעמלות יכולים לעזור בשמירה על התוצאות.

מחירי מתיחת בטן והאם הביטוח מכסה את הניתוח

מתיחת בטן קטנה ('מיני') או חלקית, המכונה גם מיני אבדומינופלסטיה, מתאימה לבעלי או לבעלות עודפי עור קטנים יחסית וכוללת מתיחה של עור הבטן עד גובה הטבור, ללא הזזתו, תוך הסרת עודפי העור ועודפי השומן. נכון ליום כתיבת מאמר זה, מחיר מתיחת בטן קטנה נע בין המחירים 16,000 שקלים לבין 20,000, כשהמחיר מושפע כמובן מגורמים כגון אזור גאוגרפי של מרפאת המנתח, מוניטין ועוד.

מחיר מתיחת בטן מלאה נע בין 21,000 שקלים לבין 31,000 שקלים.

ישנן קופות חולים שמשתתפות בעלות ניתוח מתיחת הבטן. מחיר מוזל יותר יוצע לבעלי ביטוח משלים בקופות חולים, במקרים בהם הניתוח נובע מסיבות בריאותיות. כדאי לברר האם קופת החולים שלכם, או סוג ביטוח הבריאות שלכם, מקנה הנחה במחיר מתיחת בטן.

מחירים לדוגמה למבוטח רגיל ומבוטח במושלם

 • ניתוח אף (ללא מחיצות‭6,966 :(‬ שקל ללקוח רגיל, 4,877‬ שקל ללקוחות מושלם.
 • הרמת חזה או הקטנת חזה: 13,577 שקלים ללקוח רגיל, 9,504 שקלים ללקוחות מושלם.
 • הקטנת חזה לגבר: 10,310 שקלים לרגיל, 7,217 שקלים ללקוחות מושלם.
 • הרמת עפעפיים: 9,402 שקלים לרגיל, 6,582 שקלים ללקוחות מושלם.
 • שאיבת שומן בסיסית: 8,055 שקלים לרגיל, 5,639 למושלם.
 • מתיחת בטן בינונית: 15,066 שקלים לרגיל, 10,505 למושלם.
 • הצמדת אוזניים: 7,551 שקלים לרגיל, 5,286 שקלים למושלם.

*הנתונים לקוחים מכתבת Ynet.

המאמר אינו מהווה תחליף ליעוץ מקצועי עם מנתח פלסטי מוסמך. ליעוץ וקביעת פגישה עם הרופא, אנא צרו קשר בטלפון או דרך טופס צור קשר. המשך גלישה נעימה, צוות אמ.די.קייר.

מתיחת בטן 4.29/5 (85.71%) 7 votes