ניתוח עפעפיים

מהו ניתוח עפעפיים?

ניתוח עפעפיים (המכונה גם "הרמת עפעפיים" או באנגלית 'blepharoplasty'), מפחית את הנפיחות בעפעפיים התחתונים ומסיר עור עודף מהעפעפיים העליונים. הניתוח שנעשה למטרות קוסמטיות בעיקר, הוא גם דרך אפקטיבית לשפר למבוגרים את הראייה שעשויים לסבול מקשיים הודות לעור עודף נפול בעפעפיים העליונים.

ניתוח עפעפיים

ניתוח הרמת עפעפיים לא יעלים את העיגולים הכהים מתחת לעיניים או קמטים אחרים. לעיתים קרובות הניתוח נעשה בחופף לניתוחים אחרים כגון טיפולים בלייזר למיניהם, הרמת מצח וגבות והזרקות מילוי.

תהליך הזדקנות העפעפיים

ככל שהעור מזדקן, הוא מאבד מהאלסטיות שלו בהדרגה. אובדן האלסטיות במקביל למשיכה המתמדת כלפי מטה הודות לכוח הכבידה, גורמים לעור עודף להאסף על העפעפיים העליונים והתחתונים.

עור עודף בעפעפיים התחתונים גורם לקמטים ובליטות. בעפעפיים העליונים, בדרך כלל נוצר קפל עור נוסף שעשוי לכסות את הריסים ולהפריע לשדה הראייה.

השומן שחוצץ בין גלגל העין לגולגולת גם כן יכול לגרום לבליטות בעפעפיים העליונים והתחתונים. הקרום הדק (הממברנה, או 'קרומית') שמחזיק את את השומן במקום נחלש עם הזמן, מה שמאפשר לשומן לגלוש מעט קדימה אל תוך העפעף ומעניק את המראה התשוש והמבוגר.

האם אתם מתאימים לניתוח הרמת עפעפיים?

המועמדים הטובים ביותר לניתוח עפעפיים הם אנשים במצב בריאותי תקין בעלי ציפיות ריאליות מהניתוח, כשרוב המנותחים בגילאי 35 ומעלה. לעיתים, מקרי עפעפיים נפוליים עשויים לעבור במשפחה כחלק תורשתי; במקרים הללו יתכן והמנותחים יהיו צעירים מהגיל המצויין.

ניתוח עפעפיים משפר את המראה ובמרבית המקרים אף משפיע פסיכולוגית ומעלה את הביטחון העצמי של המטופל. עם זאת, הניתוח לא מבטיח שינוי מבני לפנים. לפני שמחליטים לעבור ניתוח, מומלץ להתייעץ עם המנתח הפלסטי שלך ולהתאים ציפיות.

האם הניתוח מבטיח תוצאות קבועות?

ניתוח עפעפיים עליונים יכול להחזיק 5-7 שנים כשלעיתים (נדירות) יש צורך בחזרה על ניתוח עפעפיים תחתונים. מיותר לציין שהעיניים עדיין יתבגרו לאחר התהליך. במידה והעפעפיים שוקעים שוב, מנתחים פלסטים עשויים להמליץ על הרמת מצח במקום ניתוח עפעפיים נוסף.

כיצד להתכונן לניתוח עפעפיים?

חשוב מאוד שתתכננו הסעה חזרה מהניתוח ומומלץ ביותר לדאוג שחבר או בן משפחה יארח לכם חברה בלילה הראשון.

צפו ותכננו להיעדר מהעבודה ולהגביל את הפעילות שלכם כמה ימים לאחר הניתוח בזמן שהעפעפיים מחלימים. חלק מהמטופלים עשויים לסבול מעיניים יבשות אחרי הניתוח, אולם היובש לא נמשך יותר משבועיים – במידה וכן, מומלץ ליצור קשר עם המנתח.

בביתכם, מומלץ שתכינו את הפריטים הבאים:

 • קוביות קרח.
 • חבילות קרח (או שקיות קפואות למיניהן).
 • תחבושות גזה קטנות.
 • טיפות עיניים (שאלו את הרופא שלכם אילו טיפות עיניים מומלצות למצבכם).
 • מגבות נקיות.
 • משככי כאבים (מומלץ להישמע להוראות הרופא שלכם).

כיצד מתבצע ניתוח עפעפיים?

הרמת עפעפיים בדרך כלל אורך כשעתיים במידה ושני העפעפיים, העליונים והתחתונים מנותחים באותה העת. הרופא המנתח ככל הנראה ישתמש בהרדמה מקומית (הזרקה סביב העין) בנוסף לתרופת הרגעה אוראלית.

אם הניתוח מבוצע בבית חולים או מרכז כירורגי, סביר להניח שהתרופה תינתן בזריקה תוך ורידית (IV).

במידה והנכם עוברים ניתוח על כל ארבעת העפעפיים, המנתח ככל הנראה יעבוד על העליונים תחילה. החתך בדרך כלל נעשה בצורה אופקית ובקו ישר במקביל לקו הטבעי של העפעפיים. דרך החתכים הללו, המנתח הפלסטי יכול להפריד את העור מהרקמה הבסיסית כדי להסיר עודפי שומן, עור וגם שריר במידה ונחוץ. לאחר מכן, המנתח יאטום את החתכים עם תפרים קטנים ביותר. התפרים בעפעפיים העליונים ישארו במשך שלושה עד שישה ימים, כשיתכן והעפעפיים התחתונים לא יזדקקו לתפרים, תלוי בטכניקת הניתוח שהחליט המנתח לבצע.

ניתן לבצע ניתוח בעפעפיים התחתונות בעזרת מספר טכניקות. אחת היא ביצוע חתך בחלק הפנימי של העפעף להסרת שומן. החתך לא יהיה גלוי. לאחר מכן יוכל המנתח לרכך את הקווים הדקים בעור באמצעות לייזר CO2 או לייזר ארביום.

טכניקה נוספת כוללת ביצוע חתך לאורך שולי העפעף. דרך החתך, המנתח יכול להסיר עור עודף, רקמות שריר ושומן. קו החתך בדרך כלל מתפוגג תוך זמן קצר.

לא משנה באיזו טכניקה יבחר המנתח, סביר להניח שימליץ על טיפול בליזר כהליך משלים.

לייזר CO2 ניתוח עפעפיים

תהליך ההחלמה מניתוח עפעפיים

לאחר ניתוח עפעפיים, התפרים ישארו במקומם עד שבוע ימים. כמו בכל ניתוח כירורגי, נפיחויות ושטפי דם מקומיים הם נפוצים וחלק בלתי נפרד מההליך, אם כי תוכלו לצפות לחזרה למראה נורמלי תוך שבוע עד שבועיים.

מהם הסיכונים האפשריים בניתוח עפעפיים?

כמו כל הליך כירורגי, סיבוכים ותוצאות לא רצויות מניתוח עפעפיים הם מאוד נדירים אך עשויים להתרחש וחשוב שתדעו להכיר בהם טרם קבלת החלטה. הסיבוכים האפשריים כוללים:

 • דימום.
 • זיהום.
 • עיניים יבשות.
 • צבע חריג של העפעפיים.
 • עור עפעף שמקופל כלפי פנים או חוץ באופן חריג.
 • אובדן היכולת לעצום את העיניים באופן מלא.
 • קו קיסים נמוך מהרגיל.
 • אובדן כושר ראייה חלקי.

במידה ועברתם את הניתוח והבחנתם באחת מהנקודות הבאות במהלך תהליך ההחלמה, מומלץ ליצור קשר עם המנתח בהקדם האפשרי.

בכל שאלה שקשורה לניתוח עפעפיים או ניתוח פלסטי באופן כללי, אל תהססו ליצור עימנו קשר טלפונית או דרך טופס צור קשר.

המשך גלישה נעימה, צוות אמ.די.קייר.

ניתוח עפעפיים 4.40/5 (88.00%) 5 votes