ניתוח שאיבת שומן

כיצד מתבצעת שאיבת שומן?

שאיבת שומן, כשמה כן היא, מסירה שומן מהגוף באמצעות שאיבה. במהלך שאיבת השומן, צינורות קטנים ודקים בעלי בליטה בקצה, מוחדרות דרך חתכים זעירים בעור. השומן נשאב החוצה דרך הצינורות בעוד הרופא המנתח מזיז ומנווט אותן למוקדי הצטברות שומן ספציפיים.

שאיבת שומן

בשנים האחרונות, טכניקות משופרות הפכו את ניתוח שאיבת השומן לבטוח יותר, קל יותר וכואב הרבה פחות. הטכניקות החדשות כוללות:

שאיבת שומן בטכניקת טומסנט ('Tumescent')

הרדמה מקומית ניתנת לצורך טשטוש האזור בו יוחדרו הצינורות בגופך. בשלב הבא, כמות נכבדת של חומר הרדמה שמכיל לידוקאין ואפינפרין מוזרקת לרקמות השומן לפני ביצוע ניתוח שאיבת שומן מסורתי.

שאיבת שומן בסיוע אולטרסאונד

הטכניקה משתמשת באולטרסאונד על מנת להמיס את השומן, מה שהופך את תהליך ההסרה לקל יותר. טכניקת האולטרסאונד בדרך כלל מועילה במיוחד לשאיבת שומן מאזור הבטן, הצדדים והגב העליון.

המסת שומן בלייזר

טכניקת ההמסה משתמשת בגלי אנרגיה נמוכה ('low-energy waves') להמסת השומן אשר מוסר באמצעות צינורית קטנה.

שאיבת שומן (באנגלית 'Liposuction') נעשית בדרך כלל בקליניקה לרפואה אסתטית פלסטית אצל רופא מנתח מומחה, מרכז ניתוח אמבולטורי או בבית חולים. באופן כללי, ההליך לא דורש אשפוז אלא אם כן נשאבת כמות גדולה של שומן. בניתוח שאיבת שומן ניתנת הרדמה מקומית ולעיתים גם תרופות הרגעה כדי לעזור למטופל להרגיש נינוח. במידה ומדובר בכמות רבה של שומן, רופאים רבים ימליצו על הרדמה כללית.

מה לצפות אחרי ניתוח שאיבת שומן?

בסיום ההליך, האזור שטופל נעטף היטב כדי לסייע בהפחתת נפיחויות, שטפי דם וכאבים. לעיתים נעשה שימוש בתחבושות אלסטיות, מחוך מיוחד או כל סוג אחר של בגד תמיכה, תלוי באזור שטופל. ייתכן שתצטרכו ללבוש את הלבוש ההדוק למשך 3 עד 4 שבועות. צפו לנפיחות וחבורות לפחות 7 עד 10 ימים לאחר הניתוח.

נוזלים עשויים להתנקז דרך החתכים הזעירים במשך כמה ימים וסביר להניח שתקבלו מרשם לאנטיביוטיקה כדי להפחית את הסיכוי לזיהום.

רוב המטופלים מסוגלים לקום ולהתנועע מייד עם סיום הניתוח ואחרי שפגה השפעת תרופות ההרגע וההרדמה. תוכלו לחזור לפעילות שגרתית ברגע שתרגישו בנוח לעשות כן, אם כי זה עשוי לארוך מספר ימים עד שבועות, כל מקרה לגופו, כשרוב המטופלים בדרך כלל חוזרים לשגרה נורמלית בתוך כמה ימים. אם נעשה טיפול רחב היקף והוסר שומן רב ממספר מוקדים בגוף, תהליך ההחלמה עשוי להארך זמן ממושך יותר.

מהי מטרת שאיבת השומן?

המטרה העיקרית של הניתוח היא לעצב מחדש אזור אחד או יותר של הגוף, ולא כפי שהרבה מרבים לטעות, להפחית במשקל הגוף. ניתוח שאיבת שומן בדרך כלל נעשית באזורים "בעיתיים" שלא הגיבו כרצוי לדיאטה ו\או פעילות גופנית. אזורים אלה כוללים את אזור הבירכיים החיצוניות והירכיים אצל נשים, ומותניים וגב אצל גברים. הפנים, הצוואר, הבטן, הגב, הישבן, הרגליים והזרועות כולם אזורי טיפולים נפוצים.

שאיבת שומן לעיתים נעשית בשילוב ניתוחים קוסמטיים אחרים כמו מתיחות בטן ('abdominoplasty'), הקטנת חזה או מתיחות פנים.

שאיבת שומן יכולה לשמש גם כטיפול במצבים רפואיים מסוימים כגון:

 • ליפומה – גידול שפיר של רקמה שומנית (גוש צהוב) מתחת לעור.
 • גינקומסטיה – שדיים גבריים מוגדלים בצורה חריגה.
 • ליפודיסטרופיה – בעייה עם השומן בתהליך חילוף החומרים בגוף.
 • הזעת יתר – הזעת יתר בבתי השחי.

שאיבת שומן אינה נעשית כטיפול בהשמנת יתר. ההליך לא מעלים סימני צלוליטיס או מתיחות עור.

האם שאיבת שומן מומלצת?

ניתוח שאיבת שומן בדרך כלל אפקטיבי מאוד בהסרת מצבורים שומניים באזורים ממוקדים, אולם אם המטופל חוזר לצבור שומנים לאחר הניתוח, מצבורי השומן שהוסרו עשויים לחזור או להופיע באזורים אחרים.

שיפור בצורת הגוף בדרך כלל נראה לעין אחרי הניתוח כשהיא הולכת ומשתפרת עם הזמן בעוד הנפיחויות ממשיכות לרדת. התוצאה הסופית של ניתוח שאיבת שומן בדרך כלל נראית לעין אחרי מספר חודשים עד שנה.

שאיבת שומן (מלבד המסת שומן בלייזר) בדרך כלל לא מהדקת את העור שמכסה את האזור שטופל. לאחר שהוסר השומן, העור סביב האזור עשוי להיות רופף במידת מה ותהליך הידוק העור עלול לארוך כחצי שנה. נציין שמרקם העור משתנה מאדם לאדם ואנשים מסויימים הם בעלי עור אלסטי יותר מאחרים, מה שמסייע לתהליך הידוק מהיר יותר. עור צעיר יותר נוטה להיות גמיש יותר מעור מבוגר.

אנשים שמצפים לרדת במשקל מניתוח שאיבת שומן נוטים להתאכזב מהניתוח, לכן חשוב מאוד לתאם ציפיות עם הרופא המנתח.

מהם הסיכונים בניתוח שאיבת שומן?

ניתוח שנעשה על ידי מנתח פלסטי מומחה במתקן שמצויד כראוי בדרך כלל בטוח מאוד. כמו כל ניתוח כירורגי אחר, ככל שיותר אזורים מטופלים והניתוח הופך מורכב יותר, כך הסיכון לסיבוכים עולה. תופעות לוואי נפוצות אחרי שאיבת שומן כוללות:

 • נפיחות זמנית, שטפי דם, כאבים, חוסר תחושה סביב האזורים שטופלו.
 • גירויים וצלקות קטנות סביב אזורי החתכים הכירורגים דרכם הוחדרו הצינורות.
 • עור רופף וגלי. העור בדרך כלל יתהדק ויחזור לצורתו הטבעית אחרי כמה חודשים אולם תלוי מקרה, ישנם אנשים אצלם העור ישאר מעט רופף.

תופעות לוואי נפוצות פחות כוללות:

 • שינויי צבע קבועים בעור.
 • משטח עור א-סימטרי על פני האזורים שטופלו.
 • נזק לעצבים ולעור. אם כי מדובר במקרים נדירים, החום שנוצר במהלך שאיבת שומן בסיוע אולטרסאונד עלול לצרוב את העור או לגרום נזק לרקמות שתחתיו..

אם תעלו במשקל אחרי שאיבת שומן, גופכם עשוי לאחסן את השומן החדש שנאסף במקומות אחרים מהאזורים מהם נשאב השומן. שומן חדש עשוי לגדול עמוק בגוף, סביב איברים כגון הלב והכבד. סוג זה של שומן יכול להזיק יותר משומן שמצטבר בסמוך לפני השטח (כמו המותניים או הירכיים). מכאן, אנשים שעוברים ניתוח שאיבת שומן נדרשים להיות זהירים במיוחד שלא לעלות שוב במשקל.

סיבוכים מסוכנים נדירים

כמו בכל ניתוח כירורגי אחר, ככל שהניתוח מורכב ומסובך יותר, הוא יהיה ארוך יותר וידרוש מהצוות המנתח כישורים גבוהים יותר. הסיכון לסיבוכי ניתוח שאיבת שומן עולה ככל שהמנתח מנוסה פחות, מורכבות הניתוח עולה והמטופל סובל מבעיות רפואיות כמו השמנת יתר. סיבוכים נדירים כוללים:

 • אובדן מוגזם של נוזלים ודם, מה שעלול להוביל להלם. (מאוד נדיר, מאוד לא סביר).
 • קרישי דם או שומן, אשר עשויים לנדוד לריאות, לגרום לתסחיף ריאתי ('pulmonary embolism') ולהפוך לסכנת חיים.
 • הצטברות נוזלים בריאות (בצקת ריאות – 'pulmonary edema'). הסיכוי שתופעה כזו תקרה תלוי בכמות גדולה של נוזל שמוזרק לגוף.
 • זיהום. במקרים מסוימים מקבל המטופל אנטיביוטיקה לפני או אחרי שאיבת השומן לסייע במניעת זיהומים.
 • תגובה רעילה לתמיסה המוזרקת (הרעלת לידוקאין), במיוחד אם אזור גדול במיוחד או אזורים רבים מטופלים בו זמנית.
 • ניקוב חלל המכיל איברים כמו הטחול למשל.

שאיבת שומן בדרך כלל לא תבוצע על אנשים הסובלים מבעיות לב חמורות, אנשים בעלי הפרעות קרישת דם (כגון קרישת יתר – 'thrombophilia': מצב בו בדם נקרש בקלות או בהגזמה), או במהלך הריון.

סיכום ושיקולים מומלצים

ניתוח שאיבת שומן צריך להיעשות אך ורק על ידי רופא מנתח פלסטי בעל הכשרה מיוחדת בשאיבת שומן וניתוחי עור, שמיומן בתגובה לסיבוכים שעלולים להתעורר במהלך הניתוח. הסיכוי לסיבוכים יורד במידה ושאיבת השומן לא מתבצעת במקביל להליך קוסמטי אחר.

אם הנכם מנסים לרדת במשקל, שאיבת שומן איננה תחליף לפעילות גופנית ותזונה מאוזנת. למעשה, רוב המנתחים הקוסמטיים מסכימים כי המועמדים הטובים ביותר להליך שאיבת שומן הם אנשים בריאים הקרובים למשקל בריא ביחס לנתוני גופם, אך סובלים ממצבורי שומן עיקשים שאינם מגיבים לפעילות גופנית.

מקווים לסייע לכם ועומדים לשירותכם, צוות אמ.די.קיי.

ניתוח שאיבת שומן 4.00/5 (80.00%) 5 votes